Przeprowadzkowa checklista. Dlaczego warto ją mieć?


Wszystkiego zaplanować się nie da, ale to co się da, warto. Przeprowadzkowa checklista to świetny pomysł na ujarzmienie zamieszania związanego ze zmianą domu, mieszkania czy biura. Czy sprawdzi się u Ciebie? Przekonaj się.


Czym jest przeprowadzkowa checklista?


Przeprowadzkowa checklista to nic innego jak zestaw zadań do wykonania i oznaczenia jako „zrobione” w związku ze zmianą miejsca zamieszkania. To proste i przydatne narzędzie stosowane w planowaniu. Sprawdza się nie tylko w przypadku przeprowadzek, ale również w życiu codziennym. 


Czynności, które należy wykonać najczęściej wypisane są we właściwej kolejności i podzielone na sekcje.


Jak stworzyć przeprowadzkową checklistę?


Cała idea przeprowadzkowej checklisty polega na rozpisaniu zadań do wykonania z podziałem na terminy. Najłatwiej zacząć od wypisania wszystkich zadań związanych z przeprowadzką, a potem przypisania ich do konkretnych terminów.


Sprawdzony podział obejmuje zadania do wykonania:

– kilka tygodni przed przeprowadzką,

– dwa tygodnie przed przeprowadzką,

– tydzień przed przeprowadzką,

– dzień przed przeprowadzką,

– w dniu przeprowadzki.


Kilka tygodni przed


Na kilka tygodni przed przeprowadzką warto załatwić wszelkie formalności. Chodzi m.in. o powiadomienie urzędów czy banków o zmianie adresu.


To też dobry moment na zaplanowanie urlopu w pracy oraz wybranie firmy przeprowadzkowej i uzgodnienie z nią wszystkich szczegółów.


W tym okresie trzeba również zacząć przegląd swoich rzeczy. Naczelna zasada w takich przypadkach brzmi: „nie przeprowadzaj się z bałaganem”. Jeśli nie wiesz jak zabrać się do realizacji tego punktu, zachęcamy Cię do lektury naszego cyklu na temat mądrego pakowania.


Zacznij też powoli gromadzić kartony.


Na dwa tygodnie przed przeprowadzką wystartuj z pakowaniem. Najłatwiej rozpocząć od rzeczy najrzadziej używanych.


Tuż przed


Na tydzień przed przeprowadzką spokojnie, ale sprawnie kontynuuj pakowanie i zacznij sprzątanie. To też idealny moment, aby odłożyć sobie najpotrzebniejsze rzeczy do osobnej torby i je oznaczyć. Powinno się w niej znaleźć wszystko to, co jest Ci niezbędne do w miarę normalnego funkcjonowania przez kilka dni.


Na dzień przed przeprowadzką pakowanie powinno zostać zakończone. To dobry czas na zabezpieczenie mebli lub ich ewentualny demontaż.


Na koniec, już w dniu przeprowadzki, spakuj te rzeczy, które były Ci niezbędne do przetrwania ostatniej nocy. Spisz liczniki i upewnij się, że firma przeprowadzkowa zabrała wszystko z mieszkania.


I jak? Wcale nie brzmi tak strasznie, prawda?