Zwierzęta i przeprowadzka


Nie jest tajemnicą, że każda przeprowadzka to dla naszych pupili ogromny stres. Jedne zwierzaki zniosą go lepiej, inne gorzej, ale zawsze warto zatroszczyć się o ich potrzeby w tym szczególnym czasie.


Zwierzęta i przeprowadzka = stres


Nie będziemy udawali, że jesteśmy ekspertami w zakresie przeprowadzki zwierząt, bo na co dzień się tym nie zajmujemy. Naszą misją na tym blogu jest jednak kompleksowe wsparcie związane z tematem przeprowadzek, więc spróbujemy zmierzyć się i z tym wyzwaniem.


Wszyscy kochamy nasze pieski, kotki i inne domowe zwierzątka, ale w ferworze życiowych zmian i zamieszania z tym związanego, zdarza nam się zapomnieć nie tyle o nich samych, co o ich szczególnych potrzebach w tym okresie. Nasi pupile często zwyczajnie nie rozumieją co się dzieje.


Zwierzęta lubią spokój, porządek, znane otoczenie i ustalony rytm dnia. Kiedy coś ulega zmianie, jest to dla nich powód do nerwów.


Przeprowadzka z psem


Właściciele psów mają trochę łatwiej niż właściciele kotów.


Psy są bardzo przywiązane do ludzi i dlatego zazwyczaj o wiele szybciej przystosowują się do nowego otoczenia, w którym rozpoznają znajome twarze. To, o czym warto pamiętać posiadając psa, to że nasze emocje mogą mu się udzielić. Jeśli my będziemy zestresowani – on też. Jeśli my będziemy podenerwowani – on też.


Wniosek? Zachowaj spokój. Jak to zrobić w tak gorącym okresie, jakim jest przeprowadzka? Skorzystaj z rad, które zamieściliśmy na naszym blogu, a na pewno wszystko pójdzie gładko.


Warto też zabrać ze sobą psa do nowego mieszkania jeszcze zanim się do niego przeprowadzisz. Pozna nowe miejsce i łatwiej będzie mu się w nim odnaleźć później.


Przeprowadzka z kotem


Koty są zwierzętami terytorialnymi i dlatego na ogół źle znoszą przeprowadzki. Cenią sobie „swój” teren.


Na początku warto więc zadbać o to, aby kot pojawił się w nowym mieszkaniu już po tym, jak wszystkie meble staną na swoim miejscu. Nie dołożymy mu w ten sposób stresu związanego z kolejnymi zmianami, które następują zaraz po tej największej. Daj mu miejsce, w którym będzie mógł się schować do czasu, aż przywyknie do nowego domu. Jeśli Twój kot jest wyjątkowo nerwowy, możesz rozpylić w domu kocie feromony. Można je kupić w każdym sklepie zoologicznym.


Pamiętaj też o zabezpieczeniu okien i balkonów siatką, tak, aby kociak był bezpieczny. Warto w nowym mieszkaniu mieć również trochę starych rzeczy ze znajomym dla pupila zapachem.


Niemniej jednak najważniejszą zasadą – w przypadku wszystkich zwierząt – jest ta, aby nie zostawiać ich klatek czy transporterów firmie przeprowadzkowej. Zwierzak będzie czuł się bezpieczniej, a dzięki temu będzie spokojniejszy, jeśli jego właściciel będzie obok w tym trudnym momencie.


Zwierzęta i przeprowadzka? To da się zrobić!