Czym jest feng shui?


W zeszłym miesiącu pisaliśmy o tym, jak w praktyce wygląda urządzanie domu czy mieszkania w zgodzie z zasadami feng shui. Dzisiaj chcielibyśmy skupić się na  teorii. Skąd wziął się ten termin? Co oznacza? I dlaczego jest taki popularny? Zapraszamy do lektury.


Filozofia z Dalekiego Wschodu


Pojęcie feng shui przywędrowało do nas z Chin. Jego pierwszy człon oznacza wiatr, a drugi wodę. To żywioły, które według starożytnych wierzeń odpowiadają za zdrowie i samopoczucie każdego z nas. W aranżacji wnętrz chodzi więc o to, aby o tych elementach pamiętać. Umożliwia to swobodny przepływ energii i zapewnia powodzenie ich mieszkańcom.


Dom dzieli się na strefy, wśród których wyróżniamy m.in. karierę, pieniądze, zdrowie czy związek. Specjaliści od aranżacji wnętrz zgodnie z zasadami feng shui stosują w swojej pracy siatkę bagua. To podzielony na równe części ośmiokąt. Każda z tych części odpowiada za inną sferę życia.


Yin i yang


Filozofia feng shui zakłada, że dwie siły, które nazywamy yin i yang, uzupełniają się na świecie. Yin odpowiada za spokój, a yang za działanie. Stąd w feng shui przekonanie, że dom należy podzielić na strefy. Jedne mają służyć odpoczynkowi, a drugie pracy oraz innym aktywnościom, np. gotowaniu.


Nie bez znaczenia są też kolory. Dlaczego? Yin to biel, zieleń czy błękit, a więc kolory sprzyjające wyciszeniu, a yang to czerwień czy żółć, a więc barwy energetyczne, skłaniające do aktywności fizycznej i umysłowej.


Feng shui to minimalizm i zdrowy tryb życia


Dla wielu osób wiara w dobrą energię jest czymś głupim, ale tak naprawdę wartości promowane przez tę filozofię są dość rozsądne i… modne. To pochwała dla minimalizmu oraz zdrowego trybu życia.


Ograniczenie liczby posiadanych przedmiotów, częste wietrzenie pomieszczeń, regularne ćwiczenia fizyczne, zdrowa dieta, duża ilość roślin w domu . Oto, do czego ta filozofia nas zachęca.


Z filozofią czy bez, o takie rzeczy warto w życiu dbać, prawda? Dobra energia jest czymś, czego każdy z nas potrzebuje. A jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o tym, jak feng shui wygląda w praktyce, zapraszamy do naszego wpisu na ten temat.