Transport mebli – jak sobie z nim poradzić?


Transport mebli to nie lada wyzwanie. Nasze szafy, kanapy czy regały są zazwyczaj duże, ciężkie i nieporęczne. Co więcej, bywa, że w mieszkaniu pojawiły się w kawałkach, a ich montaż trwał wieki. Myśl o tym, że taki element wyposażenia Twojego domu trzeba przygotować do transportu, spędza Ci sen z powiek? Postaramy się trochę Cię uspokoić.


Najważniejsze jest dobre przygotowanie mebli do transportu


Transport mebli transportem mebli, ale zacząć trzeba od początku.  Najważniejsze jest bowiem właściwe przygotowanie takich rzeczy do przewozu. Zacznij od opróżnienia wszystkich szaf i regałów.

Jeśli to możliwe, Twoje meble powinny też zostać rozmontowane, bo dzięki temu są:

  1. lżejsze,
  2. mniejsze.

To z kolei ograniczy ryzyko, że zostaną one uszkodzone podczas transportu lub wynoszenia ze starego mieszkania i wnoszenia do nowego.


Warto pamiętać, aby wszelkie śrubki czy wkręty z takiego mebla zapakować np. do małej torebki strunowej i przewozić razem z meblem, z którego pochodzą.


Jeśli rozmontowanie mebla z jakiegoś powodu jest problematyczne lub po prostu niemożliwe, nie rób tego na siłę. Możesz go w ten sposób całkowicie zniszczyć. Zdemontuj jedynie jego ruchome elementy, takie jak półki, uchwyty czy szuflady. Zabezpiecz też drzwiczki tak, aby nie mogły otworzyć się w czasie transportu. Jeśli to możliwe, zamknij je na klucz lub np. użyj do ich unieruchomienia specjalnych pasów. Odradzamy zaklejanie ich taśmą klejącą, bo może ona zostawić brzydkie i trudne do usunięcia ślady.


Zabezpieczenie mebli to klucz do sukcesu


Rozmontowane meble możesz zapakować w kartony lub zabezpieczyć w inny sposób, np. owinąć folią czy obłożyć gąbką.


Pamiętaj też o ich rogach. Zadbaj o nie, używając specjalnych nakładek z tektury. Do ochrony Twoich mebli świetnie nada się też stretch, zwłaszcza w przypadku tych tapicerowanych, które mogłyby się np. zabrudzić.


Do zabezpieczenia mebli przewożonych w całości stretch, folia bąbelkowa czy styropian również okażą się nieocenione.


Jeżeli Twoje meble mają jakieś szklane elementy, zajrzyj do naszego wpisu na temat pakowania szkła.

Transport mebli rządzi się swoimi prawami


O ile transport ubrań czy książek można zorganizować we własnym zakresie, o tyle transportu mebli nie radzimy planować bez dostępu do odpowiednio dużego auta. 


Wąskie drzwi czy ciasne bagażniki to nie są warunki odpowiednie do przewozu tego typu rzeczy. Zasada jest prosta: musisz mieć możliwość swobodnego włożenia i wyjęcia mebli z samochodu. W przeciwnym razie ryzyko ich uszkodzenia jest po prostu bardzo wysokie. Usługi przewozu mebli w naprawdę atrakcyjnych cenach, włącznie z ich montażem i demontażem, oferuje wiele firm, w tym nasza.


Pamiętaj też o oznaczeniu poszczególnych elementów przeznaczonych do transportu. Instrukcje montażu pewnie dawno gdzieś zaginęły, więc informacja, co do czego i z czym powinno być połączone, może się okazać bezcenna przy ponownym składaniu mebli w całość.


Jeśli podobał ci się ten wpis, zapraszamy też do lektury poprzednich artykułów z tej serii. Pisaliśmy już m.in. o pakowaniu ubrań oraz książek i płyt.